Jdi na obsah Jdi na menu
 


O hokejbale

Hokejbal- je cela nová,původní československá hra,pro niž sestavili pravidla funkcionáři TJ Pedagog v Českých Budějovicích v letech 1982-1983.Tato hra je novým sportovním odvětvím a vychází z ledního hokeje.
Podobá se a značně se mu přibližuje po stránce formální i obsahové.Rovněž hráčská výzbroj a výstroj je téměř stejná.Liší se však zásadně tím,že se nehraje na ledě,ale na suchém povrchu hřiště,nepoužívá se bruslí a puku.Hraje se ve sportovní obuvi a s tenis.míčkem.
Příbuznost s ledním hokejem dokazuje i stejná hokejka,rozměry branek z větší části i pravidla hry.I když z pochopitelných důvodů hokejbal nedosahuje v současnosti atraktivity ledního hokeje,má před tímto sportem z hlediska masového rozšíření a zapojení zejména mládeže,řadu předností.Může ho hrát každý,není tak finančně náročný, nevyžaduje velkých sportovních ploch,tím i finančních prostředků na jejich výstavbu,nevyžaduje velkého počtu hráčů,je poměrně bezpečný,snadno se organizuje.Významným datem v historii hokejbalu se považuje datum 16.6.1990,kdy v hokejbalovém středisku Nižbor u Berouna,byl založen Českomoravský hokejbalový svaz.
Bylo zvoleno jeho předsednictvo,schváleny stanovy,jednotlivé komise,a byly vytyčeny další úkoly a cíle pro další období.
Od té doby již uplynulo spoustu let a hokejbal se začal čím dál více modernizovat a a svojí materiální výbavou se přibližovat k lednimu hokeji.

OD LEDNÍHO HOKEJE SE LIŠÍ
- nehraje se na ledě, ale na pevném povrchu hřiště (asfalt, beton, ...)
- nepoužívá se bruslí, hráči hokejbalu mají sportovní obuv
- hraje se sice klasickou hokejkou, ale s plastovým míčkem
- ostatní výstroj hráče hokejbalu je jednodušší než v ledním hokeji,
protože není nutná tak pečlivá ochrana těla.

Často při vyslovení slova hokejbal dochází k záměně s pozemním hokejem. Od toho se ovšem zásadně liší v mnoha směrech (povrch a velikost hřiště, mantinely, branky, počet hráčů, hokejka, míček, pravidla atd.) a příbuznost není téměř žádná.

I když z pochopitelných důvodů hokejbal nedosahuje atraktivity ledního hokeje, má před tímto sportem, zejména z hlediska možného masového rozšíření a zapojení zejména mládeže, řadu předností.